تبلیغات
سکوت شب - مجموعه مرجع دندانپزشکی منبع آزمون‌های ملی می‌شود/ منبعی قابل رقابت با کتاب‌های خارجی

مجموعه مرجع دندانپزشکی منبع آزمون‌های ملی می‌شود/ منبعی قابل رقابت با کتاب‌های خارجی

سه شنبه 4 آبان 1395 11:01 ب.ظ

 

ایبنا - مجموعه مرجع دندانپزشکی منبع آزمون‌های ملی می‌شود/ منبعی قابل رقابت با کتاب‌های خارجی

 • ایبنا - مجموعه مرجع دندانپزشکی منبع آزمون‌های ملی می‌شود/ منبعی قابل رقابت با کتاب‌های خارجی

  تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۹

  باقر لاریجانی، معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت از انتشار مجموعه مرجع دندانپزشکی و معرفی آن به ‌عنوان منبع اصلی آزمون‌های ملی دندانپزشکی از سال 1397 خبر داد.

  مجموعه مرجع دندانپزشکی منبع آزمون‌های ملی می‌شود/ منبعی قابل رقابت با کتاب‌های خارجی
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشكی و تخصصی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره دستیابی به مرجعیت علمی در منطقه و جهان گفت: در حوزه آموزش علوم پزشکی این مهم به‌عنوان هدفی کلان مورد توجه ویژه قرار گرفته و بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم‌پزشکی نیز بر این مبنا تدوین شد.
   
  به گفته وی، بر اساس مطالعات و نظریات موجود، مولفه‌های مختلفی برای مرجعیت علمی مدنظر قرار می‌گیرد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، تولید دانش بومی و کاربست آن در ارائه خدمات  است. خوشبختانه امروز در کشور شاهد این واقعیت هستیم که حجم قابل توجهی از انتشارات علمی تولید و به مدد حضور استادان، سهم ایران از تولید علم جهانی ارتقای چشمگیری پیدا کرده است اما آنچه اهمیت دارد ترجمان دانش تولیدی در عرصه عمل و مسیر خدمت است که تدوین و نشر کتب مرجع گام مهمی است.
   
  کتاب‌های مرجع که از سوی استادان مطرح هر حیطه تدوین می‌شود، علاوه بر بومی‌سازی دانش وارداتی از مراکز معتبر بین‌المللی، زمینه‌‌ای برای نشر و کاربست دانش بومی فراهم می‌کنند که استادان ارزشمند دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور دست‌اندرکار تولید آن هستند.

  لاریجانی تدوین کتاب‌های مرجع در زمینه‌های ارتوپدی، اورولوژی، چشم پزشکی و پوست را به عنوان نمونه‌هایی از اقدامات موفق در سالیان گذشته که به عنوان مرجع آزمون‌های ملی مورد استناد قرار می‌گیرند یاد کرد. نمونه مهم این عرصه تدوین مجموعه ۱۴ جلدی از کتاب‌های مرجع دندانپزشکی است که با همت جمع بزرگی از استادان دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور با نظارت شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی کشور تدوین و اکنون در دسترس دانشجویان و دانش آموختگان این رشته‌ها قرار گرفته است.
   
  معاون آموزشی کیفیت علمی این مجموعه را قابل رقابت با کتاب‌های خارجی دانست. وی تاکید کرد که دبیران شوراهای آموزشی و هیات‌های ممتحنه وزارت بهداشت باید با همکاری سایر اعضای بورد و همچنین استادان صاحب‌نظر رشته مربوطه در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، نقشه راه روشنی برای تدوین کتاب‌های مرجع ترسیم کرده و در این راه اقدامات عملیاتی جدی را سازماندهی کنند.

  این مقام مسئول ضمن اشاره به انتشار کامل مرجع دندانپزشکی از معرفی این منبع به‌عنوان مرجع آزمون‌های ملی دندانپزشکی معرفی و مورد استناد از سال 1397 خبر داد.

  Share/Save/Bookmark

  کد مطلب: 241636